Σάββατο 20 Μαΐου 2017

Άτυχος ο Φ.Ο.Α. ,έχασε την άνοδο για ένα πόντο

Με καλάθι στο τέλος του ματς, ο ΑΟΚ κέρδισε τον Φ.Ο. Αριδαίας  με 60-59, ύστερα από ένα δραματικό ματς και κατέκτησε τη νίκη και το πρωτάθλημα.

Ο ΑΟΚ έπαιξε με την φωτιά στο τέλος. Έκανε την ανατροπή στο τελευταίο τετράλεπτο, κρατούσε τη νίκη 10 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, αλλά μια λάθος επαναφορά πέρασε την θηλιά στο λαιμό του.
Στην τελευταία του επίθεση, λειτούργησε με καθαρό μυαλό, αιφνιδίασε τον αντίπαλο, πέτυχε το κρίσιμο καλάθι και πήρε τη νίκη.

Το πρώτο μέρος ήταν αμφίρροπο. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια και η κόρνα του ημιχρόνου βρήκε τον ΑΟΚ μπροστά με 39-35.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι με τρίποντο πίσω από την σέντρα προηγήθηκαν με 15-20 στην εκπνοή αλλά ο ΑΟΚ απάντησε γρήγορα και πέρασε με 22-21 στο 12’. Η Αριδαία βρήκε τις λύσεις και πέρασε ξανά με 25-29 στο 15’. Ο ΑΟΚ με πίεση σε όλο το γήπεδο και με την βοήθεια της γεμάτης κερκίδας, ισοφάρισε στο 18’ (29-29), πέρασε με 32-30 με τρίποντο του Γιαννουζάκου και ανέβασε την διαφορά στο 19’ στους πέντε πόντους (37-32).

Ο ΑΟΚ διατήρησε τον έλεγχο στο ξεκίνημα του β’ μέρους και προηγήθηκε στο 23’ με 43-37 αλλά στην συνέχεια έμεινε για πέντε λεπτά χωρίς πόντο. Η Αριδαία πίεσε, μείωσε σε 43-42 στο 27’ και πέρασε με 43-45 και 45-48. Στην εκπνοή του τρίτου δεκαλέπτου, ο ΑΟΚ σημείωσε καλάθι στον αιφνιδιασμό και έκλεισε με 47-48.

Στο κρισιμότερο κομμάτι του αγώνα ο ΑΟΚ δεν είχε καθαρό μυαλό στις επιθετικές του επιλογές. Έμεινε χωρίς σκοράρισμα και βρέθηκε να χάνει με 47-53 στο 36’. Ο ΑΟΚ πλησίασε σε 50-53 αλλά παρέμεινε νευρικός και άστοχος. Στο 37', μετά από πολλά χαμένα σουτ, ο ΑΟΚ μείωσε σε 52-53. Ο ΑΟΚ με βολές πέρασε με 55-53 αλλά αλλά η Αριδαία με τρίποτο πέρασε με 55-56. Στο τελευταίο 1,5 λεπτό,  ο ΑΟΚ με βόμβα τριών πόντων πέρασε με 58-57 και έκανε καλή άμυνα. Στην επαναφορά της μπάλας από έξω, 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο ΑΟΚ έκανε λάθος και η Αριδαία με λέι απ πέρασε 58-59. Στα τελευταία τέσσερα δευτερόλεπτα, ο ΑΟΚ έφτασε στο λέι απ με τον Μάντζο και με 60-59 πήρε τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 15-20, 39-35, 47-48, 60-59

ΑΟΚ: (Τούσας) Μάντζος 26 (2), Γιαννουζάκος 10 (1), Λέφας 1, Τρομπούκης 6, Καπνάς 2, Παπουλίδης 5, Ουσουλτζόγλου 10 (1), Γκανάς, Χρυσάφης.
Πηγή : pliroforiodotis.gr