Κυριακή 25 Φεβρουαρίου 2018

Αερωπός Έδεσσας – Χιλιώτης ΓΣ Δράμας ’86 36-24

Ο Αερωπός επέστρεψε στις νίκες στην Έδεσσα επί του Χιλιώτης ΓΣ Δράμας 86, επικρατώντας 36-24, έπειτα από τρεις σερί ήττες.

Ο Αερωπός κατάφερε να ανακάμψει εξασφαλίζοντας μικρό προβάδισμα ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο (6-5).

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν, όμως στα τελευταία 10 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, με έναν εξαιρετικό Κυριακού αλλά και τον Παναγιώτη Τζουβάρα αύξησε τη διαφορά και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενος 17-13.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα, αυξάνοντας τη διαφορά στο σκορ.

Κορυφαίος επιθετικά για τον Αερωπό ήταν ο Κυριακού ο οποίος πέτυχε 13 τέρματα.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ – ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 36-24

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 6-5, 6-9, 11-10, 15-13, 17-13 (ημχ.) 21-14, 23-15, 28-18, 30-19, 34-22, 36-24

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πηλαλίδης): Αθανασίου, Τοζυβάρας Π. 3, Μαυρόπουλος, Ρόμπης Α., Τζουβάρας Θ. 3, Κράλλης 5, Ανγκέλοφ 2, Δημάκης 6, Ντράκσιτς 1, Βαφείδης 1, Ρόμπης Δ., Κυριμλίδης 2, Κυριακού 13, Λιόφης, Αρβανιτίδης, Τριανταφύλλου.

ΧΙΛΙΩΤΗΣ ΓΣ ΔΡΑΜΑ 86 (Σάκης Βαλαβάνης): Παπάζογλου, Μπέτζιος, Χαϊτίδης 3, Τουνγκελίδης 5, Κοτσαμαρίκογλου 1, Θωμίδης 1, Αντάμοβιτς 6, Κοβογλανίδης 1, Κουρουτζίδης, Γιαννακόπουλος 2, μαλαμίδης, Τσιτσίγκος 2, Κουρτίδης 1, Σίνα, Παγωνίδης 1, Κρανιώτης.

Διαιτητές: Κατσίκης-Μιχαηλίδης, Δίλεπτα: 6-3, Πέναλτι: 1/2-5/5